למרות שהמסורת יהודית מוקירה ילדים כאפוטרופוסים של עתידנו, החברה של היום סובלת מכל המחלות של חיים מודרניים. בישראל, סקר שנערך לאחרונה הראה כי 40,000 ילדים, לפחות 1.5% מכלל אוכלוסיית הילדים , הם קורבנות של אכזריות, הזנחה או התעללות רגשית, פיזית ומינית. שירותים טיפוליים הוכיחו כמתודולוגיה היעילה ביותר לטיפול באלימות במשפחה, והדרך היחידה לשבור את מעגל ההתעללות לאורך דורות. האגודה הישראלית להגנת ילד (אל"י) מוכרת על ידי ממשלת ישראל וגופים אחרים כארגון העוסק בכל ההיבטים השונים של התעללות בילדים. הארגון פועל ללא לאות כדי להגביר את המודעות לבעיה על ידי: חינוך הציבור הרחב, הכשרה של אנשי מקצוע, השפעה על מקבלי החלטות ומדיניות ,ועל ידי מתן מידע חיוני לקורבנות פוטנציאלים, הוריהם ובני משפחתם/

 

 אל"י – האגודה להגנת הילד

אל"י הוקמה ב 1979 ע"י ד"ר חניתה צימרין כדי להתמודד עם בעיית התעללות פיזית, מינית ונפשית בילדים. אל"י הרשומה כמלכ"ר, העלתה את הנושא לסדר היום הלאומי והיא הגוף היחיד המטפל בכל היבטיה של התופעה. כמו כן לקחה העמותה על עצמה לזהות מגמות ותופעות התעללות חדשות ולהציע פתרונות מתאימים.​

 

 מטרות העמותה:

• הגברת מודעות לתופעת ההתעללות בילדים.

• טיפול בקורבנות התעללות ובני משפחותיהם.

• מניעת התעללות בילדים.

• פיתוח ידע בתחום ההתעללות בילדים והפצתו.

 

 תחומי הפעילות המרכזיים

• קו מצוקה - פניות לעזרה, ייעוץ ודיווח במקרי חרום. ניתן לפנות באמצעות טל' 6935 ,*דוא"ל, WhatsApp .

 

• טיפול קליני - טיפול נפשי לילדים קורבנות הפגיעה, להורה הפוגע, להורה האחר שנכשל בהגנה על הילד, לאחים ואחיות עדים לפגיעה ולסבא וסבתא שם לעיתים הפגיעה מתחילה.

 

• אבחונים - המשמשים לצרכי עדות בבית משפט כמו גם לבניית תכנית טיפול.

 

תכניות מניעה בבתי ספר - ילדים מתקשים לחשוף את הסוד ולבקש עזרה. אנו יוצאים אל מערכת החינוך מגיל 4 עד 18 בתוכניות להגברת מודעות, לאיתור ילדים הסובלים מהתעללות ולמניעתה.

בית ספר להורות - מתנהלים בשכונות מצוקה ומאפשרים להורה לרכוש כלים וכישורי הורות מיטיבה.

הכשרת אנשי מקצוע - תכניות הכשרה לאנשי רווחה, רפואה, משפט, חינוך, סמי מקצועיים ומתנדבים.

מניעת פגיעה באינטרנט - בעקבות החשיפה לפורנוגרפיה ברשת האינטרנט וסכנה הנובעת מפדופילים ברשת, מפעילה אל"י תכניות הסברה לבני נוער והורים וטיפול בקורבנות.

 

• אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים - ילדים נכים פיסית ונפשית מהווים מטרה קלה לפגיעה. אל"י מפעילה פרויקט לאיתור, דיווח וטיפול באוכלוסייה זו.

 

שירותי אל"י אוניברסליים באופיים ומותאמים גם לאוכלוסיות העולים, ולמגזרים החרדי והערבי.

 

 הצוות המקצועי

בראש העמותה עומדת ד"ר חניתה צימרין מומחית בינלאומית בתחום הגנת ילדים.

צוות התרפיסטים כולל עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קליניים, קרימינולוגים קליניים, מטפלים משפחתיים ומטפלים באומנות. העובדים בעלי תואר מוסמך ומעלה, בוגרי בית הספר הגבוה לפסיכותרפיה ובעלי תעודות של קורסים מקצועיים שונים.

אל"י מקפידה שעובדיה יהיו בעלי בגרות מקצועית ואישית. כל העובדים בעלי ותק של 10 שנות עבודה לפחות. אנשי הצוות עברו הכשרות מגוונות בנושא פגיעות בילדים, כולם טיפלו במאות מקרים באלפי שעות טיפול ואבחון. הצוות עובד תחת הדרכה קבועה ומקבל השתלמויות מקצועיות באופן מסודר.

בצוות אנשי מקצוע חרדים, רוסים וערבים דבר המאפשר התייחסות מיוחדת לאנשים ממגזרים שונים.

הפעילות – תרפיה , מניעה והכשרה נעשית ברחבי הארץ. אל"י פועלת ממרכז בת"א אך מפעילה גם סניפים באזורי הארץ השונים. כמו כן מגיעים תרפיסטים של אל"י לכל קהילה אליה אנו מוזמנים ונותנים טיפול במקום.

 

מי אנחנו

אלי האגודה להגנת הילד